با وجود نقش و اهمیت فراوان مقوله امنیت، به نظر می‌رسد هنوز آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرد و علیرغم توصیه شرکت‌های امنیتی و متخصصین، این مسئله همچنان مورد غفلت واقع می‌شود.
شرکت گوگل به تازگی در آخرین گزارش امنیتی مربوط به سال ۲۰۱۶ میلادی اعلام کرد نیمی از تمام دستگاه‌های الکترونیکی جهان مبتنی بر سیستم عامل اندروید هنوز آخرین به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت نکرده‌اند و از این رو، کاملاً ناامن هستند.
به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از اینکوئیرر، در حالی که سری گوشی‌های Nexus و Pixel گوگل به صورت کاملاً خودکار به‌روزرسانی‌های مربوطه را دریافت می‌گیرند، با این وجود دستگاه‌های ساخته شده در دیگر شرکت‌ها فرآیندهای متفاوتی را برای نصب ابزارهای به‌روزرسان امنیتی دنبال می‌کنند و همین مسئله باعث شده است تا گوگل به دنبال راهکارهای جدیدتر بگردد.
در گزارش سالانه گوگل «آدریان لودویگ» مدیر توسعه امنیت اندروید توضیح داد که مطابق آمار، حدود ۰.۰۵ درصد از تمام دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل مذکور به صورت خودکار به‌روز می‌شوند و این در حالی است که مشکلات امنیتی در فروشگاه اینترنتی Play Store هم به صورت کاملاً مشهود دیده می‌شود.
 
با توجه به این حقایق، شرکت گوگل تصمیم دارد با استفاده از ابزارهای قوی امنیتی، مشکلات امنیتی موجود برای سیستم عامل اندروید را به حداقل برساند.
بر اساس اطلاعات مندرج در گزارش مذکور، ۲۰۱۶ پرحاشیه‌ترین سال برای سیستم عامل اندروید بوده و بیشترین تعداد وصله امنیتی برای آن عرضه شده است.
با توجه به همین آمارهاست که از نظر شرکت گوگل، "امنیت" یکی از مهم‌ترین مسائل پیشِ روی اندروید محسوب می‌شود.
شرکت گوگل اخیرا اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۷۳۵ میلیون دستگاه موبایلی مبتنی بر اندروید وصله امنیتی دریافت کرده‌اند و این در حالی بوده است که ۱.۴ میلیارد دستگاه اندرویدی فعال در جهان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

منبع : ایتنا


1396/01/07

« برگشت